5 důvodů, proč navštívit Svět knihy Praha
Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha se koná letos už po osmadvacáté. Za dobu svého trvání se stal kulturní událostí respektovanou nejen u nás, ale i ve světě. Ačkoli za ta léta došlo k mnoha změnám, základní myšlenka zůstává stále stejná – podpořit literaturu a čtenářství. Přijďte se podívat, co hýbe knižním světem, setkat se s autory z domova i ze zahraničí, odpočinout si, navštívit výstavu nebo koncert. Dění pod veletržními křídly bude pestré a rozhodně stojí za vidění.
1. Setkání s hvězdami
Beletrie, poezie, fantasy, komiksy, odborná literatura, knihy pro děti – program festivalu myslel na příznivce všech literárních žánrů. Stovky vystavovatelů a nakladatelů nejenže nabídnou návštěvníkům to nejlepší ze své produkce, ale připravily také řadu setkání s českými i zahraničními autory. Příznivci fantasy se mohou těšit na Bena Aaronovitche, který dobyl svět sérií Pán času. Kdo má rád detektivky, ten by si zase neměl nechat ujít debatu s Volkerem Kutscherem podepsaným pod sérií Babylon Berlin. Z jiného soudku bude setkání s ukrajinským autorem Serhijem Žadanem nebo s ruským literárním provokatérem Vladimirem Sorokinem. I česká paleta literárních jmen je pestrá. Nemohou chybět oblíbené autorky Alena Mornštajnová, Kateřina Tučková a Petra Soukupová. Své novinky přijdou představit odborníci ve svých oborech jako egyptolog Miroslav Bárta nebo ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Rozhlasové vlny budou zastupovat Lucie Výborná či Milan Cais a televizní obrazovku Iveta Toušlová a Josef Maršál. A to je jen zlomek jmen, která letošní veletrh ozdobí.
2. Témata dneška
Knihy jsou součástí světového dění, a proto se pod střechou veletrhu Svět knihy bude mluvit o tématech, která hýbou naší současností. Stejně jako v loňském roce dostane velký prostor ukrajinská literatura. "Chystáme prodej knih v ukrajinštině i atraktivní ukrajinský program. Záleží nám na tom, aby naši sousedé neztratili přístup ke svému jazyku a kultuře," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer a dodává, že velké poděkování patří Nadaci PPF, která podpořila celou prezentaci Ukrajiny. Veřejnou tribunu autorům bojujícím za svobodu nabízí Svět knihy Praha opakovaně v sekci Literatura jako hlas svobody. Cena Jiřího Theinera, která se v rámci této sekce uděluje, směřuje letos do Íránu k tamním spisovatelům a ženám bojujícím v současnosti proti útlaku. Svět knihy Praha pokračuje také v představování literatury Tchaj-wanu.
3. Děti vítány
Děti jsou na veletrh srdečně zvány, protože to ony rozhodnou o tom, jaké bude postavení literatury v budoucnosti. Své tu najdou nejmenší čtenáři stejně jako teenageři sahající po knihách v kategorii young adult. Velký důraz je letos kladen na rozpoznávání fake news, které dnešní svět doslova zaplavují. Pestrou programovou nabídku tradičně připravil pavilon Rosteme s knihou. Besedy, workshopy, setkání s autory i ilustrátory, divadlo nebo naučné a zábavné pořady se ale budou odehrávat i v jiných částech Výstaviště. K dispozici bude také hlídání dětí v dětském koutku Jahoda.
4. Umění a výstavy
K veletržnímu programu neodmyslitelně patří také výstavy ilustrací i knih. V Křižíkově pavilonu B to bude například výstava knihy Matěj mapuje Domov můj, která představuje významné české osobnosti, legendy a vynálezy a jejímž ilustrátorem je autistický umělec Maty Hošek. Ve stejném pavilonu můžete navštívit i výstavu autorských grafik a ilustrací ukrajinských umělců na téma války na Ukrajině. Příznivce komiksu určitě potěší výstava IOGI, která v Křižíkově pavilonu D představuje jedenáct příběhů ze všedního života v Japonsku očima studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Své místo ve výstavním prostoru mají i knihy, které získaly Cenu Magnesia Litera a Cenu Jiřího Ortena.
5. Zábava a koncerty
Obohacením kulturního programu budou hudební a divadelní vystoupení. Mimo jiné se můžeme těšit na páteční Slam poetry exhibici, která už loni vzbudila velký ohlas. V pátek, kdy bude program probíhat až do 21 hodin, se uskuteční Severský literární večer nebo představení nového autorského filmu Marka Dobeše Ďáblova sbírka. A sobotní večerní program bude patřit koncertu Serhije Žadana s kapelou Sobaky. Pražské holešovické výstaviště festivalu Svět knihy sluší, a proto mu zůstává věrný. Můžete se tu pohodlně posadit s novou knihou v trávě, stejně jako se schovat v příjemném stínu při besedách, autogramiádách nebo při nákupu knih. Oproti loňskému ročníku budou vystavovatelům i návštěvníkům poskytovat střechu nad hlavou nově zrekonstruované Křižíkovy pavilony. Programová část se však bude opět odehrávat ve stanech a jejich okolí tak, jak jsme zvyklí už z úspěšného minulého ročníku. Připraven je bohatý výběr občerstvení a veškeré potřebné zázemí tak, abyste se cítili co nejpohodlněji. Přijďte!