ANTIHRDINOVÉ MĚ PŘITAHUJÍ

29.06.2024

Alexis "Matz" Nolent je komiksový autor, spolupracuje s tvůrci počítačových her a napsal knihu. Loni se však jeho jméno intenzivně zmiňovalo v souvislosti s filmovým snímkem Davida Finchera Zabiják. Nolent je totiž autorem komiksové předlohy.

"S Davidem Fincherem jsem o Zabijákovi mluvil před 15 lety. Řekl mi svou představu a tu jsem loni viděl ve výsledném filmu. Je to film o hrdinovi, který si něco neustále nalhává. To, jakým způsobem se film vyvíjí, mi přijde velmi chytré. A když mi Fincher popsal svůj záměr konce filmu, říkal jsem si, že to mělo napadnout mě," smál se na besedě francouzský tvůrce.

Spolu s ním zasedli za mikrofony kromě moderátora z nakladatelství Crew také autor komiksů, scénárista a spisovatel Štěpán Kopřiva a režisér a producent Matěj Chlupáček. "Komiks je nejlepší výchozí materiál pro filmy díky své obrazové složce a způsobu vyprávění příběhů. Na rozdíl například od počítačových her je to pro film velmi přirozené médium," uvedl Kopřiva. Chlupáček prozradil, že má rád díla ovlivněná komiksy, jako je například snímek Život Adèle nebo seriál HBO Watchmen.

"Při adaptaci pro film je důležité, aby tvůrci zůstali věrní duchu předlohy. Nikdy ale nežádám, abych byl součástí prací na filmu. Filmaři si musí dílo vystavět podle sebe," zdůraznil Alexis "Matz" Nolent a dodal, že řada filmů je lepších než jejich literární předloha. Stejný názor sdíleli i ostatní hosté. "Filmaři musí najít klíč k tomu, co v komiksu funguje, a musí odhalit filmové prostředky, aby mohli tenhle unikátní úhel převést do filmové řeči," dodal Štěpán Kopřiva. Matěj Chlupáček popsal z pozice filmaře, co mu při práci na filmech vyhovuje: "Jsem vždy rád, když je autor u toho a když pomáhá pracovat na filmu. Ale film není kopie literatury, funguje na základě jiných pravidel."

Snímek Zabiják prý Chlupáček viděl v kině v New Yorku, kam si koupil poslední vstupenku, protože sál byl jinak vyprodaný. "Bylo zajímavé sledovat reakci amerického publika. Líbilo se mi, že film zachoval esenci komiksu," řekl. Kopřiva ocenil, že film zůstal věrný rozdílu mezi představou, kterou o sobě hrdina má, a jeho jednáním.

Nolent se zamyslel také nad tím, jak přistupovat k antihrdinům, jakým nájemný vrah ze Zabijáka je. "Uvědomil jsem si, že mě antihrdinové přitahují. V jejich příbězích je totiž víc konfliktu. Tématem všech mých příběhů je svědomí. Kdybych psal o pozitivních hrdinech, nebylo by nic z toho tak výrazné," uvedl francouzský spisovatel. Přiznal též, že nemá rád, když jsou zloději a vrazi ztvárňovaní jako cool a krásní lidé. "Taková představa je prostě čirá fantazie. Když jsem byl mladý, zažil jsem v Paříži přepadení v bance. Nikdo a nic z toho nebylo cool," dodal.

Štěpán Kopřiva připustil, že své antihrdiny rád vede k odpovědnosti za své chování. Je podle něj zajímavé, zda se s následky svých činů vyrovnají a případně jak. Matěj Chlupáček uvedl, že detektivky rád bere jako nástroj k nalákání publika. Později však v příběhu detektivní zápletku ztrácí a přechází do dramatu.

"Matz" na závěr popsal také svou práci na počítačových hrách, která je mnohem obsáhlejší a méně svobodná než jeho vlastní tvorba komiksů. Dodal také, že ho ovlivňuje cokoli, co dělá. "Burroughs řekl, že spisovatel pracuje 24 hodin denně. Myslím, že je to naprostá pravda," uzavřel autor. 



ENGLISH VERSION:


"I'm drawn to anti-heroes," says Matz

Alexis Nolent aka "Matz" is a comic book writer, who collaborates with video game creators and has written a book. However, last year, his name was mentioned extensively in connection with David Fincher's film The Killer because Nolent is the author of the comic book the film is based on.

"I talked to David Fincher about The Killer 15 years ago. He told me about his vision. And I saw it in the resulting film last year. It is a film about a hero who lies to himself all the time. I find the way the film unfolds very clever. And when Fincher told me about his intention for the end of the film, I thought that I should have thought of that," laughed the French author during the debate.

Together with him, comic book author, screenwriter and writer Štěpán Kopřiva and director and producer Matěj Chlupáček also sat behind the microphones, in addition to the host from the Crew publishing house. "Comic books are the best source material for films because of their visual component and the way they tell stories. Unlike, for example, computer games, they are a very natural medium for film," said Kopřiva. Chlupáček revealed that he likes works influenced by comic books, such as the film Blue Is the Warmest Colour or the HBO series Watchmen.

"When adapting for film, it is important that the filmmakers stay true to the spirit of the original work. But I never ask to be a part of the film making process. Filmmakers have to interpret the work in their own way," stressed Alexis "Matz" Nolent, adding that many films are better than the literary works they are based on. The other guests were of the same opinion. "Filmmakers have to find the key to what works in comics, and they have to discover the film means to translate this unique angle into film language," added Štěpán Kopřiva. Matěj Chlupáček described from the position of a filmmaker what suits him when working on films, "I'm always happy when the author is there and helps work on the film. But a film is not a copy of a book, it follows different rules."

Chlupáček said that he saw The Killer in New York where he was lucky to get the last ticket before the theatre sold out. "It was interesting to watch the reaction of the American audience. I liked that the film kept the essence of the comic book," he said. Kopřiva appreciated that the film remained true to the difference between the hero's image of himself and his actions.

Nolent also reflected on the way to approach anti-heroes, such as the assassin from The Killer. "I realized that I was attracted to anti-heroes because there's more conflict in their stories. The theme of all my stories is conscience. If I wrote about positive heroes, none of this would be so significant," said the French writer. He also admitted that he does not like when thieves and murderers are portrayed as cool and lovely people. "Such an idea is pure fantasy. When I was young, I witnessed a bank robbery in Paris. Nobody and none of that was cool," he added.

Štěpán Kopřiva admitted that he likes to hold his anti-heroes accountable for their behaviour. He says that it is interesting to see whether they will come to terms with the consequences of their actions and, if so, how. Matěj Chlupáček said that he likes to use detective stories to attract the audience. Later in the story, however, he loses the detective plot and switches to drama.

Finally, "Matz" also described his work on computer games, which is much more extensive and less free than his own comic book work. He also added that he is influenced by anything he is doing. "Burroughs said that a writer works 24/7. I think it's absolutely true," the author concluded.