Česká literatura v zahraničí
Česká republika ani v letošním roce nechyběla na Lipském knižním veletrhu (21. – 24. 3. 2024, Leipziger Buchmesse). Národní stánek s doprovodným literárním programem v rámci festivalu Lipsko čte (Leipzig liest) připravila Moravská zemská knihovna z pověření Ministerstva kultury ČR.
Veletrh má od ledna novou ředitelku. Astrid Böhmisch nahradila odstupujícího dlouholetého ředitele Olivera Zilleho. Jak na tiskové konferenci řekla, letošní veletržní dění pečlivě sledovala a analyzovala, aby mohla v budoucnu nabídnout nové koncepty. Literatura podle ní "slouží v dnešních těžkých časech v Evropě jako dveře k naději a novým obzorům. Knižní veletrh pro ni a její tým zůstává místem pro výměnu názorů na každodenní otázky našeho života".
I letos veletrh doprovodil literární festival Lipsko čte s tradičními setkáváními autorů a jejich nakladatelů s německy mluvícími čtenářkami a čtenáři. Během čtyř dnů představil v rámci 2.500 akcí novinky i trendy německy psané literatury a také tvorbu autorů především ze střední a východní Evropy. Četlo se na různých místech po městě, i těch nezvyklých jako v zoologické zahradě, na hřbitově nebo na břehu Cospudenerského jezera.
Čestným hostem veletrhu bylo Nizozemsko a Vlámsko s politicko-společenským programovým konceptem. Nejenom v Nizozemí, ale i v dalších zemích Evropy jsou na vzestupu pravicově extremistické síly. Etablovaní spisovatelé hostující země jako Stefan Hertmans, Eva Meijer nebo Gijs Wilbrink se snažili hledat odpověď na otázku, jak tomu lze čelit. Svými romány, básněmi a eseji chtějí přispět k svobodě projevu a slova. Nejen proto byli na zahájení veletrhu přítomni mj. spolkový kancléř Olaf Scholz a spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier.
Stánek CZECHIA se sloganem "AHOJ!", vytvořený z fragmentů stánku z března 2019 architekta Martina Hrdiny, navazoval na úspěšné hostování Česka před pěti lety. V letošní expozici se představila Knihovna Milana Kundery v Brně a vystaveny byly kolekce české literatury ze všech žánrů v překladu, zejména do německého jazyka, aktuální oceňované a kritiky vyzdvihované knižní tituly na českém trhu i literatura pro děti a mládež. Nechyběly ani knižní tituly z ročenky Českého literárního centra New Czech Books 2023. Ve spolupráci s Muzeem literatury – Památníkem národního písemnictví byly na stánku k nahlédnutí vítězné tituly ze soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2022. Do Lipska se vypravili zástupci nakladatelství Host, Baobab nebo Vitium, Národní galerie v Praze a tiskárny Finidr. V národní expozici se představil také letošní ročník pražského knižního veletrhu Svět knihy.
České literární centrum pořádalo během veletrhu seminář pro dvě desítky českých a německých nakladatelů, kterého se zúčastnilo více než patnáct literárních překladatelů z českého do německého jazyka. Networkingové setkání v Lipsku zahájila Simone Bühler, vedoucí projektů hostujících zemí Frankfurtského knižního veletrhu. Jeho cílem bylo představit aktuální českou literaturu s potenciálem překladu do němčiny v rámci příprav na hostování Česka na mezinárodním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem v říjnu 2026. I letos se autorky a autoři vydali do Lipska na doprovodný festival veletrhu Lipsko čte. Svá díla v němčině se svými překladateli v Lipsku představili Matěj Hořava (Pálenka; nakl. Wieser; překlad Ruben Höppner); Radka Denemarková (Peníze od Hitlera; nakl. Edition Tandem; překlad Eva Profousová), Markéta Pilátová (Senzibil; nakl. Wieser; překlad Mirko Kraetsch), Dora Kaprálová (Pan Nikdo a bílá tma; nakl. Balaena; překlad Nataša von Kopp), David Böhm (Teď. Než dočteš tuto větu, narodí se na Zemi 21 dětí.; nakl. Karl Rauch; překlad Lena Dorn), Ondřej Cikán (výběr nakladatelství Kētos), Vratislav Maňák (Smrt staré Máši; nakl. Karl Rauch; překlad Lena Dorn), Zdena Salivarová–Škvorecká (Léto v Praze; nakl. Mitteldeutscher Verlag; překlad Sophia Marzolff) a Marek Toman (Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse, poctivého piráta ve službách madam L.; nakl. Drava; překlad Raija Hauck). Jejich akce proběhly nejenom na výstavišti, ale také v Literárním domě Lipsko a v galerii Mädler Art Forum, a určeny byly jak dětským čtenářům, tak dospělým. Někteří ze spisovatelů se zapojili i do odborných debat o současné literatuře.
(připravila Moravská zemská knihovna)