Jan Guillou: Chci napsat ještě několik knih

07.09.2018

Jan Oskar Sverre Lucien Henri Guillou, tak zní celé jméno švédského spisovatele, který je zároveň investigativním novinářem a majitelem úspěšného knižního nakladatelství. V poslední době sklízí velké úspěchy se sérií Velké století, v níž sleduje osudy rodiny Lauritzenů. Má na svém kontě také knihy o křižáckých výpravách, špionážní thrillery s hlavním hrdinou Carlem Hamiltonem nebo příběhy o Eriku Pontim, které se dočkaly i filmového zpracování. V sobotu 22. září se s Janem Guillou potkáte na Světě knihy Plzeň.

Foto: Ulf Berglund, aretrunt.se

Čím žijete právě teď? Máte zajímavý novinářský případ nebo chystáte novou knihu?

Dokončuji sérii příběhů Velké století, v níž mapuji události 20. století. Do závěru celé série mi chybí ještě dvě knihy. Samozřejmě že ale pokračuji i ve své novinářské práci, ta šla vždycky ruku v ruce s psaním. A na co se těším v nejbližší budoucnosti? To je jednoduché, rozhodně bych chtěl napsat ještě pár knih.

Máte na svém kontě několik zajímavých novinářských kauz. V roce 1973 jste s kolegou odhalili tajnou výzvědnou organizaci. O tomto případu se mluví jako o největší zpravodajské aféře století. Nebál jste se někdy při téhle práci o svůj život?

Ve Švédsku není příliš běžné, že by se investigativní novináři dostali při své práci do ohrožení života, do nějaké nebezpečné situace, že by výrazně riskovali. I proto pro mě bylo velkým překvapením, když jsem byl v roce 1973 právě v oné kauze, kterou zmiňujete, odsouzen a uvězněn za špionáž, vyzrazení státního tajemství a narušení bezpečnosti státu. Měli jsme doložená fakta, dělali jsme jen svou práci a v Americe bychom za to nejspíš dostali několik novinářských cen. Takhle jsme s kolegy byli odsouzeni k deseti měsícům nepodmíněně.

Nakolik vás tahle zkušenost poznamenala?

Měsíce za mřížemi ve mně vzbudily nenávist, které se už bohužel, dokud budu žít, nezbavím. A dodnes nesnáším zvuk chrastění klíče v zámku. Vybaví se mi strach, že jdou otevřít právě moji celu.

Mýlím se, když si myslím, že do svých hrdinů, ať už ve špionážních thrillerech nebo v jiných vašich knihách, promítáte své osobní zkušenosti?

Nemýlíte. Nejvíce jsem sám sebe promítl do postavy Erika Pontiho. On je víceméně můj autoportrét. V knize Zloba jsem použil vlastní vzpomínky na dětství a dospívání a i v dalších Erikových osudech je kus mne samotného. Ale to není všechno. V sérii Velké století jsem zase využil zážitky své rodiny.

Na co se těšíte na veletrhu Svět knihy v Plzni?

Samozřejmě na setkání s českými čtenáři mých knih, na povídání o psaní jako takovém. Rozhodně se k vám moc těším.

(Jana Marxtová)

Setkejte se s Janem Guillou:
> sobota, 11.00 / Klempírna / Jan Guillou a Ondřej Kundra: Spisovatel a novinář - politické téma
> sobota, 18.00 / Kavárna / 18.00 Jan Guillou: Velké století