Jan Guillou & Ondřej Kundra o novinářích a politice

27.09.2018

Švédský investigativní novinář a úspěšný spisovatel Jan Guillou a redaktor českého týdeníku Respekt Ondřej Kundra se v sobotní debatě pustili do tématu novinářů a jejich vztahu k politice.

„Novináři si podle mě nemohou odskakovat od své profese do politiky, ať už jako členové některých stran nebo prací pro některého z politiků. Děje se to, ale nemělo by to tak být,“ řekl svůj názor na případnou politickou angažovanost některých novinářů Ondřej Kundra. 

V návaznosti na to přišla i otázka týkající se problému majitelů velkých vydavatelských domů, kteří novináře ve svých médiích ovlivňují. „Já se snažím nehodnotit, jestli někdo pracuje v Babišových médiích nebo jinde. I v Babišově vydavatelství jsou velmi dobří novináři, důvěryhodní, kteří se i v těchto komplikovaných podmínkách snaží dělat svou práci podle pravidel, nezávisle na smýšlení majitele média. Správný novinář by měl analyzovat dění ve společnosti bez jakýchkoli takových vlivů, měl by posuzovat fakta chladně a nezávisle,“ dodal Ondřej Kundra. „Já sám mám samozřejmě nějaké politické názory na to, co se děje v naší společnosti, ale protože primárně pracuju jako investigativní novinář v Respektu, snažím se nikde veřejně nevyjadřovat k politice, nejsem nijak politicky aktivní.“ 

Jan Guillou, který byl druhým hostem debaty, v politice naopak nějakou dobu činný byl. „Po letech jsem zjistil, že pokud chcete být novinářem a zároveň členem nějaké politické strany, tak buď skončíte jako zrádce nebo politický podporovatel. Já jsem se rozhodl být zrádcem,“ vysvětlil, proč dnes není aktivní v žádné politické straně. I proto se dál může věnovat investigativní žurnalistice a psát sloupky do nejčtenějšího švédského deníku. 

Ve svých knihách, které jsou bestsellery nejen v e Švédsku, si ale politické zabarvení dopřát může. „Román je přece něco jiného než novinařina. V románu nemáte žádné limity, tam si můžete psát, co chcete. Špioni, kteří v mých knihách jsou, vždycky stáli za nějakým směrem, režimem, tam klidně můžete vetknout své vlastní postoje,“ dodal Jan Guillou. 

Následně oba hosté představili své knihy. Ondřej Kundra publikace Putinovi agenti a Syn terorista a Jan Guillou především obsáhlou sbírku Velké století. Závěrem došlo také na diskusi o současné politické situaci u nás a ve Švédsku, již oba pánové ve svých profesích samozřejmě sledují. „U nás to dobře nedopadlo,“ komentoval švédské volby Jan Guillou. Jak dopadnou volby u nás a co o nich bude psát Ondřej Kundra, teprve uvidíme.