Miniaturní formát knih dwarsligger vyrazil dobýt Ameriku a přivést mládež znovu ke čtení

31.10.2018

Pokud jste se báli, že mají tištěné knihy díky elektronickým čtečkám odzvoněno, máme pro vás dobrou zprávu. V Nizozemsku rozšířený formát kapesních knih zvaný dwarsligger neboli flipback nyní vstupuje na americký trh a zdá se, že tím startuje nový trend.

Zatímco se v Evropě prodalo již na 10 milionů dwarsliggerů, ve Spojených státech vychází v těchto dnech první čtyři tituly v tomto neokoukaném formátu. Pouhá čtyři díla by nebyla ničím zásadním, kdyby je však nenapsal John Green. Populární spisovatel a youtuber, který má na svém kontě 50 milionů prodaných kopií a pronásleduje jej na 3 miliony fanoušků na YouTube a 5 milionů na Twitteru, poprvé spatřil dwarsliggery na pultech v nizozemských knihkupectvích a okamžitě se do formátu zamiloval.

Foto: Salwan Georges/The Washington Post

„Nenarazil jsem na žádný nový knižní formát, o kterém bych si myslel, že je zajímavý. Tento mi však připadá velmi praktický a super-přenosný,“ vysvětlil Green pro Washington Post. Dwarsligger je malá knížka o velikosti mobilního telefonu. Na tenký papír je text natištěn na šířku, takže čtenář může knihu lehce držet v jedné ruce a stránky otáčet pomocí palce vycvičeného z překážkové dráhy na svém smartphonu.

John Green si od knih v novém formátu slibuje větší přitažlivost pro mládež: „V určitém smyslu jsou tyto knihy podobné zkušenostem, které mají mladí lidé s telefony,“ doplňuje Green a upozorňuje, že zabere jenom několik vteřin si na nový způsob čtení navyknout. A jeho domněnky podporuje i nakladatel - Duton Books for Young Readers patřící pod Penguin Young Readers. Jeho zástupkyně Julie Strauss-Gabel narazila na flipbacky taktéž v Nizozemsku a okamžitě rozpoznala potenciál této novinky.

Foto: Eric Helgas/The New York Times

Dwarsliggery vyšly poprvé v roce 2009 a od té doby na nich objevilo na 1000 titulů. Díky speciálnímu sešití tenkých stránek určených původně pro tisk Bible se kniha při čtení nezavírá. V tomto formátu si česky zatím nepočteme, i když už i nás jdou flipbacky sehnat. Není to samozřejmě první ani poslední pokus o nový knižní formát. Známé jméno spisovatele s velkým přesahem na sociální sítě, obsah určený pro mladší publikum a plánovaný testovací objem půl milionu kusů však naznačuje, že bychom se s dwarsliggery (či flipbacky) mohli již brzy pravidelně setkávat. Třeba je už v květnu objevíme na stáncích na Světě knihy.

Mohlo by vás také zajímat...
„Do psaní knihy mi nikdo nijak zvlášť nezasahoval,“ prozradil Kovy na HumbookStage
Tomáš Sedláček: „Zmatenost je správná reakce na svět.“