Pomozte zachránit ukrajinskou kulturu – rozhovor s Ivo Huclem

15.12.2022

"Já myslím, že civilizace není dobrá, když je bez kultury," poznamenal kdysi Jan Werich, který považoval kulturu jako základ štěstí a spokojenosti. V případě současné válečné situace na Ukrajině jsou pod palbou nejen města, ale i celá kulturní rovina společnosti. Svět knihy Praha je v úzkém kontaktu s Nadačním fondem Charon, který kromě českých umělců podporuje nyní i ukrajinské tak, aby mohli dál držet ducha Ukrajiny nad vodou.

Kolik osobností podporujete a jak?

V současné době podporujeme pravidelně asi desítku osobností české kultury a několik institucí; například Domov sv. Karla Boromejského nebo Domov pro seniory v Řepích. Zde jsme některým našim klientům věnovali a věnujeme nevšední péči. Jednotlivým umělcům přispíváme každý měsíc smluvně definovanou částkou, většinou na nájemné nebo léky, institucím jednorázovým ročním příspěvkem. Na Ukrajině jsme do této chvíle podpořili více jak 40 představitelů ukrajinského umění a kultury - převážně básníky, spisovatele, překladatele, novináře, nechybí však mezi nimi ani rockoví hudebníci, univerzitní pedagogové či bohemisté. Převod prostředků na Ukrajinu je komplikovanější, některé banky krachují či ukončují činnost - na základě vyplněné a podepsané žádosti proto posíláme vždy jednu částku v eurech.
Jak osobnosti vyhledáváte? Hlásí se samy?

Abychom zabránili zneužívání podpory a aby se pomoc dostala jen k nejpotřebnějším, zvolili jsme formu místního koordinátora, který dokonale zná zdejší umělecké prostředí. Nejprve tuto úlohu vykonávala bývalá ředitelka Českého centra v Kyjevě Dagmar Ostřanská, pro kterou jsem kdysi připravoval výstavu Jirky Kornatovského, a v červenci ji po ní převzal spisovatel a novinář Oleh Kotsarev z Buči - někteří čtenáři ho možná znají z jeho nedávného pražského rezidenčního pobytu v rámci Praha město literatury nebo jako překladatele Ivana Wernische do ukrajinštiny. Oleh se v ukrajinské umělecké komunitě těší přirozené autoritě a přesně ví, kdo je na tom opravdu nejhůře. Píšeme si několikrát týdně. Celá ukrajinská kultura se ocitla v katastrofálních podmínkách - hoří knihovny, divadla, koncertní sály, nejsou peníze na provoz institucí, spisovatelé a nakladatelé jsou bez práce, mnozí jsou zabíjeni.

Máte zprávy o nějakých umělcích, kteří padli v boji nebo jsou aktivně zapojeni do bojů?

Důležitou informací je, že všichni Charonem podporovaní umělci zůstávají na Ukrajině a aktivně se zapojují do dobrovolnické činnosti a osvobozeneckých bojů. Z bezpečnostních důvodů jména těch nejaktivnějších zveřejňovat nemůžeme - internet a sociální sítě nejsou ve válce bezpečné místo. Například ale Vasyl Riabko, lídr rockové skupiny Papa Carlo, nyní rozváží humanitární pomoc v malém autobusu a evakuuje civilisty před ostřelováním. Básnířka a překladatelka Daryna Berezina byla nucena se evakuovat z Mykolajivu a sochař Arsen Pelušok se snaží žít a pracovat v osvobozené, ale zcela zničené Buči. Básník Serhij Pryluckyj strávil dva týdny se svou ženou a synem ukrytý ve sklepě cizího domu v okupované Buči. Necelý kilometr od nich přitom ruští vojáci vraždili nevinné civilisty.

Váš fond podpořil čínský umělec Badiucao. Jak k tomuto propojení došlo?

Ještě než se Badiuaco stal světově proslulým aktivistickým umělcem, který reaguje na ty nekřiklavější případy porušování lidských práv v Čínské lidové republice, snažili jsme se s Harunou Honcoopovou připravit jeho výstavu v Plzni. Společně s dalšími institucemi (Sinopsis) a osobnostmi se nám podařilo zrealizovat až letošní bannerovou kampaň k počátku zimních olympijských her v Pekingu v ulicích Prahy, Brna, Plzně a Opavy. Paralelně s touto kampaní připravilo Centrum současného umění DOX první soubornou výstavu Badiuacových děl s názvem MADe IN CHINA. Otevírala se 17. května a její součástí bylo i několik prací reflektujících válku na Ukrajině. Badiucao přiletěl na vernisáž z Austrálie, jednoduše jsme se domluvili. "Sure, go ahead", odpověděl okamžitě. Propojily se tím dvě kampaně s podobným cílem.

Ptala se Jana Marxtová.

Chtěli byste podpořit nadační fond Charon? Libovolným finančním příspěvkem můžete podpořit ukrajinské umělce převodem přímo na účet fondu Charon: 59021930/8030