PROJEKT KAFKA 2024

14.02.2024

Letos 3. června uplyne sto let od úmrtí spisovatele a pražského rodáka Franze Kafky. Jeho osobnost a odkaz budou připomínány na mnoha místech a při mnoha událostech, v knihách, blozích, podcastech a dokonce i ve videohrách, což znovu podtrhuje, jak aktuální a inspirativní jsou dodnes jeho texty a úvahy o životě a umění.

Projekt Kafka 2024 sdružuje aktéry, kteří se ve svém programu budou věnovat německojazyčným autorům narozeným v české metropoli Praze, a to zejména v České republice, Německu a Rakousku.

Na webových stránkách www.kafka2024.cz budou postupně k dispozici trojjazyčné (německé, české a anglické) informace o akcích v jednotlivých městech, o soutěžích a výzvách, základní informace o Franzi Kafkovi a mnoho dalšího. Texty do blogu budou psát mimo jiné Charlotte Aigner, Jaroslav Rudiš, Marie Rakušanová, Seth Rogoff a Bernd Setzwein.

Výročí Franze Kafky se promítne také do programu 29. ročníku knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Čestným hostem byl totiž zvolen dlouhodobý program "Das Buch – německojazyčná literatura". Projekt společně připravují Goethe-Institut ČR, Rakouské kulturní fórum v Praze a Velvyslanectví Švýcarské konfederace. Zaměří se na počiny a tendence německojazyčné literatury, aktuální témata, která reflektují současný stav společnosti a která odrážejí specifické vazby České republiky na sousední země. Mottem aktuálního ročníku, které bude filozofickou linkou festivalu uvažující o účelu literatury a jak mění náš vnitřní život, je Kafkův citát "Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás."

Z dalších akcí zmiňme výstavu věnovanou Franzi Kafkovi v Západočeské galerii v Plzni (od 5. 6. do 29. 10.) a v Muzeu literatury (od 22. 5.) nebo přednáškovou řadu, kterou připravil Ústav pro českou literaturu AV ČR a v níž se představí zajímavé osobnosti:

  • 27. 2. Viktorie Hanišová, Magdalena Platzová, Stanislav Biler - Kafka a současní autoři
  • 12. března Pavel Kořínek (Ústav pro českou literaturu AV ČR) - Kafka v komiksu
  • 9. dubna Marek Nekula (Univerzita Regensburg) - Kafka a exiloví autoři
  • 14. května Filip Charvát (Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze) - Kafka v českém prostředí - Kafka a Weiner
  • 11. června Veronika Tuckerová (Harvard University) - Kafka a česká nezávislá kultura po roce 1970


Chystá se také dokumentárně-fiktivní kabaretní představení "Kafka 74". Premiéra proběhne v 19. března v Praze v Divadle Na zábradlí a 9. dubna v Mnichově. Na podzim je plánováno i společné čtení mnichovských a pražských autorů z jejich nových, Kafkovi věnovaných textů.

Záštitu nad projektem převzali Claudia Roth, zmocněnkyně spolkové vlády pro kulturu a média, a Martin Baxa, ministr kultury České republiky. Projekt inicioval a koordinuje Spolek Adalberta Stiftera (Mnichov) a je realizován ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze / Praha - město literatury UNESCO.

Více na kafka2024.cz