Svět knihy podruhé v Plzni. Co čeká na návštěvníky?
Po loňské úspěšné premiéře, kdy během dvou dnů do prostoru DEPO2015 v Plzni zavítalo více než 8 tisíc návštěvníků, se opět tento areál otevře pro milovníky knih od 20. do 21. září. Kromě pestré nabídky knižní produkce chce letošní mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Plzeň ve své programové části propojit téma z květnového pražského veletrhu, zaměřeného na Latinskou Ameriku, s hostem, jenž se představí příští rok, a to Polskem. Plzeň se tak stane zajímavou knižní křižovatkou dvou různých světů.
Knižní nabídka vystavovatelů, jichž je přes šedesát a zcela zaplní dvě haly, čítá většinu žánrů, od prózy či poezie, sci-fi a fantasy přes komiksy až po populárně naučnou a odbornou literaturu. „Návštěvníci si budou moci nakoupit další zajímavou literaturu i v knihkupectví Kosmas, jež nabídne především knihy autorů, kteří se veletrhu osobně zúčastní. A opět na ně čekají zajímavé veletržní ceny a bonusy,“ popisuje knižní prodej ředitel akce Radovan Auer.
Doprovodný program odstartuje již ve čtvrtek vůbec prvním veřejným uvedením filmu Národní třída podle stejnojmenné knihy Jaroslava Rudiše za účasti autora. Pro zájemce o filmy bude také nabídka zhlédnout v sobotu večer film Nabarvené ptáče, jehož literární předloha polského spisovatele Jerzyho Kosińskeho se stala světovým bestsellerem. Na oba filmy budou mít návštěvníci veletrhu vstup zdarma.
S Polskem a jeho kulturou bude možnost se v září setkat opravdu intenzivně, protože se představí v roli čestného hosta na Světě knihy a zároveň zahájí Polské dny v Plzni. Po úvodním polsko-českém koncertu Štěpánky Balcarové a Małgorzaty Hutek bude následovat literární prezentace polských autorů na veletrhu.
Tím ale literární spolupráce Světa knihy s Polskem neskončí, naopak startuje zcela nový projekt. Kromě toho, že Polsko je čestným hostem v Plzni, bude také v květnu příštího roku v Praze a naopak bude zase česká literatura hostovat na veletrhu ve Varšavě. V Plzni má díky této spolupráci premiéru nový vizuál Světa knihy. Jeho autorem je osvědčený grafický designér Pavel Fuksa a bude Svět knihy provázet po celý rok. „Pavel nepřišel jen s vizuálem, dodal nám rovnou bájnou postavu - gryfa. Prolíná se v něm polská orlice s českým lvem. Mytologie zná gryfa již tři tisíce let jako ochránce pokladů. Takže nám teď rok bude střežit to nejlepší z české a polské literatury,“ upřesňuje Radovan Auer.
Kromě polských autorů, dalším zahraničním hostem, jenž jistě návštěvníky zaujme, je Španěl Antonio Iturbe, autor světového bestselleru Osvětimská knihovnice, především díky jeho unikátnímu setkání s paní Ditou Krausovou - hlavní hrdinkou této knihy. Dále se ze zahraničních autorů představí například Němka Isabelle Lehn či Argentinec Juan Pablo Bertazza, který bude zastupovat latinskoamerickou literaturu a tomuto regionu bude věnováno i několik pořadů a výstav.
Výstavy budou instalovány v celém prostoru DEPO2015, například nejmladší generaci tvůrců představí komiksové zpracování událostí 17.listopadu Trikolóra, naopak jejich předchůdce, klasiky, zastoupí výstava tvorby jednoho z ilustrátorů Rychlých šípů Jaroslava Bimby Konečného.
V rámci doprovodných akcí se uskuteční také několik kulturně politických debat, samozřejmě nebudou chybět oblíbení domácí autoři, pořadatelé zmiňují například Alenu Mornštajnovou, Viktorii Hanišovou či Petru Soukupovou. Stranou nezůstane ani mluvené slovo, atraktivní interaktivní prezentaci si připravuje Český rozhlas. „Chtěl bych návštěvníky veletrhu ubezpečit, že každý si jistě najde svou knihu, svého spisovatele,“ upozorňuje Guillaume Basset, dramaturg programu. „Zveme školy, děti, rodiče i prarodiče,“ dodává.
Od 20. do 21. září se Plzeň stane středem literárního světa, a tak by si nikdo ze čtenářů a knihomolů neměl Svět knihy Plzeň 2019 nechat ujít.