Svět knihy Praha doprovodí debaty o převratném 20. století nebo erotice v komiksu
Témata, která se vztahují k literatuře, dějinám i současné společnosti, proberou účastníci debat na 24. ročníku mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha. Zapojí se do nich mimo jiné významní zahraniční hosté z řad literátů, jako je António Lobo Antunes nebo Drago Jančar, ale i mnohé české osobnosti. O své myšlenky se po dobu konání Světa knihy Praha od 10. do 13. května podělí na výstavišti v Holešovicích, v Národním muzeu, v Centru současného umění DOX nebo v Památníku Šoa. Většina debat je tlumočena do češtiny a angličtiny. Následující výběr je pozvánkou na tento bohatý debatní program.
Hlavního hosta 24. ročníku a jedno ze zásadních letošních témat propojí debata s názvem Izrael - symbol převratného 20. století? Vznik Izraele v roce 1948 byl výsledkem dramat a nadějí minulého století, podoba, kterou tehdy vtiskl Blízkému východu, nepřestává svět ovlivňovat dodnes. Lépe pochopit „převratné 20. století“ prostřednictvím izraelských dějin pomůžou politolog Marek Čejka, někdejší velvyslanec v Izraeli Michael Žantovský a historik Martin Šmok. Debata se koná ve velkém sále na holešovickém výstavišti ve čtvrtek 10. května od 16:00.
Jsem český spisovatel, ale nepíšu česky - název debaty, který platí pro Patrika Ouředníka, Jaroslava Kalfaře a Jana Faktora. „Mou zemí je francouzština, prohlásil Albert Camus. Ale když Češi v cizině nepíšou česky, kde domov jejich?“ zajímá se dramaturg programu festivalu Guillaume Basset. Na otázku se mu autoři pokusí odpovědět v pátek 11. května od 17:00 v lapidáriu Národního muzea, debatu moderuje Vlasta Dufková.
Historie je hlavním zdrojem pro knihy portugalského spisovatele Antónia Loba Antunese a slovinského prozaika a esejisty Draga Jančara. Tyto významné osobnosti evropské literatury budou na Světě knihy Praha debatovat na téma Popisování otřesného světa. „Dějiny nejsou jen záležitostí literatury faktu, jsou také podkladem pro fikci,“ upozorňuje dramaturg Guillaume Basset. Jak si spisovatel v proudu historie vybírá pro příběh svou verzi dějin, se Antónia Loba Antunese a Draga Jančara bude ptát Petr Fischer v pátek 11. května od 20:00 ve Vzducholodi Gulliver v Centru současného umění DOX.
Svět knihy Praha se letos zaměřuje na komiks, mluvit se o grafických románech bude i v různých besedách. Například Richard Klíčník a Petr Litoš z nakladatelství Argo a CREW se pokusí vymezit, kde leží hranice mezi uměním a „pouhou“ erotikou. Pomůžou jim díla autorů, jako je Milo Manara či Alejandro Jodorowsky. Komiks 18+ aneb Komiksová erotika je všem přístupná v sobotu 12. května od 18:00 v Sálu komiksu. „Ne všechny komiksy jsou pro děti, věřte mi. A jestli máte pochybnosti, přijďte na tuhle debatu,“ připojuje pozvání Guillaume Basset.
Letošní ročník Světa knihy Praha nemůže a nechce opominout výročí sta let od vzniku Československa. Na tehdejší události se při debatě Obrození národů - obrození střední Evropy podívá v evropském kontextu. Guillaume Basset vysvětluje: „Sto let Československa. Všichni o tom mluví. Pokusme se o širší pohled: Československo nebylo jedinou znovuzrozenou zemí, ale jednou z mnoha. A když jsou věci společné, většinou to značí něco většího, než jsou ony samy... ale co?“ Odpověď hledají politologové a historikové Jacques Rupnik a Paweł Ukielski. Jejich debatu v Památníku Šoa na nádraží Praha-Bubny v neděli 13. května od 16:00 moderuje Michal Stehlík.
> Gamifikace může přimět ke čtení i pomoct se studiem
> 20. století pohledem knižního světa