Již brzy se Plzeň ocitne v centru českého literárního dění. Podruhé sem zamíří mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Ve dnech 20. a 21. září ožije DEPO2015 programem určeným milovníkům četby. Důvodů, proč vyrazit do Plzně za knihami, spisovateli a tvůrci, je mnoho - diskuze, pořady či prezentace vám přiblíží oblíbené autory...
Po loňské úspěšné premiéře, kdy během dvou dnů do prostoru DEPO2015 v Plzni zavítalo více než 8 tisíc návštěvníků, se opět tento areál otevře pro milovníky knih od 20. do 21. září. Kromě pestré nabídky knižní produkce chce letošní mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Plzeň ve své programové části propojit téma z květnového...
V nudě se rodí kreativita
Potkaly se po třiceti letech poprvé - na pražském Světě knihy. Dánské spisovatelky a překladatelky Lene Kaaberbølová a Ida Jessenová představily své novinky českým čtenářům.
Reality Is Like Fuel
Discussion between John Banville and Rodrigo Fresán was eagerly awaited by a filled auditorium. The visitors enjoyed the guests' humor, reminiscences and interesting thoughts on how to approach reality.
Minier & Weaver: Pravidla thrilleru
Nejpopulárnějším literárním žánrem současnosti je thriller a dvě hvězdy tohoto žánru se sešly na společné besedě, francouzský spisovatel Bernard Minier a britský autor Tim Weaver.
Mír není sexy
Robert Menasse je zastáncem jednotné Evropy a o své názory, proč by Evropa měla být pod jednou ekonomickou střechou, se podělil i s návštěvníky veletrhu.
O květinách a lidech
Portugalský spisovatel Afonso Cruz představil na veletrhu Svět knihy Praha svou knihu Květiny, která ovšem nepojednává ani tak o květinách, jako spíš o lidech.
Nesmrtelné hvězdy
Nahlédnout do současné argentinské literatury umožnilo návštěvníkům veletrhu setkání se spisovatelkou Marianou Enríquezovou, která představila svou zatím poslední knihu vydanou v češtině Tohle je moře.
120 tříd, tedy kolem 3 000 dětí v šestých třídách a primách se letos pustilo do čtení. V rámci projektu Souboj čtenářů se děti učily porozumět textu, kriticky nad ním přemýšlet, dělat si z něj poznámkový blok a společně v týmu pracovat, aby ukázaly porotě, jak zvládly obsah soutěžních knížek. Porota prověřila dovednosti dětí těžkými otázkami a jako...
Kafkovi pod kůži
Německého literárního historika Reinera Stacha oslovila osobnost a dílo Franze Kafky natolik, že o jeho životě vydal trojdílný životopis. Jde o skutečně ojedinělé dílo čítající dva tisíce stran.
Milan Kundera český i francouzský
O svůj vztah ke slavnému českému rodákovi se s návštěvníky veletrhu podělili světově uznávaní literáti Alain Filkielkraut a Marek Bienczyk.
Jak pracovat se skutečností
Španělského autora Javiera Cercase a německého literárního historika Reinera Stacha spojuje, že ve svých dílech pracují se skutečností a úzkostně se vyhýbají smyšlenkám. Přesto nejde o žádná strohá díla, ale o příběhy, které se příjemně čtou.
Setkání nobelistů
Diskuse hned se dvěma držiteli Nobelovy ceny za literaturu najednou je věc nevídaná. Světu knihy Praha se tento organizační husarský kousek povedl, a návštěvníci zcela zaplněného sálu kina Lucerna se tak mohli setkat s rumunskou spisovatelkou žijící v Německu Hertou Müllerovou a peruánským autorem působícím ve Španělsku Mariem Vargasem Llosou.
"Když píšete romány, potřebujete nutně dodržovat disciplínu. Básník si může dovolit chvilku psát a chvilku ne. Při psaní románu musíte mít disciplínu, jinak se vám rozdrobí. Už Flaubert říkal, že být spisovatel představuje životní styl. Takže pracuji sedm dní v týdnu, dvanáct měsíců v roce. Nepracuji na počítači, píšu perem a inkoustem. Potřebuji...
Život v diktatuře
Držitelka Nobelovy ceny za literaturu z roku 2009 Herta Müllerová přijela na veletrh Svět knihy Praha, aby tu před zcela zaplněným Velkým sálem představila svoji práci i novou knihu Liška lovec.