Více než sto let stará historie snadno vybledne a v důležitých historických milnících se rychle rozpouští konkrétní lidské osudy. Letošní oslavy 100 let od konce masakru, který si vyžádal na 17 milionů obětí, z toho asi 200 tisíc Čechů, ale znovu vzbuzují zájem o první celosvětový vojenský konflikt. Ať už se v dějinných obratech Velké války dobře...
Jak ovlivňuje každodenní rodinný život tvorba, která se jím inspiruje? Dva známí básníci Milan Děžinský a Petr Hruška se v Plzni sešli u jednoho stolu, aby si s Jaromírem Typltem popovídali o skrytých, někdy až záhadných souvislostech všedního života.
Tip na vánoční dárek pro knižní nadšence
Darujte svým blízkým čtyřdenní knižní zážitek! Zabalte pod stromeček dárkový poukaz na vstup na 25. knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2019. Vybrat si můžete ze dvou variant: věnujte variantu pro maximální literární požitek ve formě čtyřdenní vstupenky, nebo ochutnávkovou jednodenní vstupenku.
Pokud jste se báli, že mají tištěné knihy díky elektronickým čtečkám odzvoněno, máme pro vás dobrou zprávu. V Nizozemsku rozšířený formát kapesních knih zvaný dwarsligger neboli flipback nyní vstupuje na americký trh a zdá se, že tím startuje nový trend.
Liao I-wu (1958) byl i čínským režimem uznávaný básník, pak se ale postavil na stranu brutálně rozehnaných demonstrantů z náměstí Nebeského klidu. Následovalo věznění, pád na společenské dno, rozvod. To vše ho inspirovalo k sepisování příběhů lidí z okraje společnosti (knihy Hovory se spodinou, Kulky a opium). Od roku 2011 žije v německém exilu. V...
Plzeňský rodák, novinář, spisovatel, dlouholetý šéfredaktor časopisu ABC a autor populárního komiksu Strážci představil svou tvorbu především dětským a dospívajícím návštěvníkům, kteří zcela zaplnili hlediště Kavárny.
Švédský spisovatel Jan Guillou o úspěšném cyklu historických románů Velké století, ale také o svém vztahu k Československu a o tom, proč pro něj byla fantastická zkušenost stát se politickým vězněm ve Švédsku.
Organizační tým Světa knihy Praha se vydal na Frankfurter Buchmesse - knižní veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem. Tento největší a pravděpodobně nejdůležitější knižní veletrh na světě slaví leto 70 let od svého vzniku. Přijeli jsme nejenom čerpat inspiraci, které je tu opravdu hodně, ale také zúčastnit se mnoha jednání tak trochu v rytmu samby....
Po úspěchu knihy Pepíci, kterou její autor popisuje jako slabikář pro inteligentní Poláky, vydal Mariusz Surosz další knihu o českých osudech. V osmi portrétech s názvem Ach, ty Češky! představuje polský novinář žijící v Praze příběhy slavných i méně známých českých žen.
Amir Or: „Čtení je svým způsobem revolta.“
Izraelský básník, novinář a také zakladatel školy psaní poezie Amir Or zaplnil kavárnu v DEPO2015. Diváci si poslechli jeho básně, diskutovali nad smyslem poezie v 21. století a ptali se, zda se její psaní dá naučit.
Mladí spisovatelé Kateřina Tučková a Marek Šindelka diskutovali s návštěvníky veletrhu nad tématem, jak má spisovatel zacházet s fakty, nakolik k nim může přidat fantazii, co čtenář unese a co může spisovateli vyčítat.
Skotsko po česku
Paul Millar v roce 1968 emigroval do Skotska, kde od té doby žije. Je honorárním konzulem České republiky ve Skotsku, ale také úspěšným překladatelem a spisovatelem.
Jak Charta 77 ovlivnila Čínu
V diskusi Odkaz Václava Havla: Literatura a disidentství se setkali čínský disident a spisovatel Liao I-wu, zástupce knihovny Václava Havla Jáchym Topol a Anna Zádrapová z projektu Sinopsis „Charta 08, která vznikla v Číně, byla přímo inspirována Chartou 77, i text byl hodně podobný,“ srovnal oba důležité dokumenty Liao I-wu. Podobný byl také osud...
Švédský investigativní novinář a úspěšný spisovatel Jan Guillou a redaktor českého týdeníku Respekt Ondřej Kundra se v sobotní debatě pustili do tématu novinářů a jejich vztahu k politice.
Liao I-wu: Konečně můžu žít
Čínský spisovatel, hudebník a básník Liao I-Wu, který se kvůli kritice čínského systému ocitl ve vězení a dnes dlouhodobě žije v Německu, je jedním z nejváženějších hostů veletrhu Svět knihy Plzeň 2018.