Kyjev, páteční večer na konci června. Stojíme s Terezou a Martinem na vyhlídce v Parku Věčné Slávy vysoko nad Dněprem. Popíjíme pivo z kelímku. Vypadá to tu skoro jako u kyvadla na Letné, jen Dněpr je trochu širší než Vltava. A místo kyvadla se za námi tyčí padesátimetrová kamenná svíčka, připomínající miliony obětí ukrajinského hladomoru. Spolu s...

Ředitel Moravské zemské knihovny prof. PhDr. Tomáš Kubíček Ph.D. má lví podíl na tom, že byla v Brně na jaře letošního roku otevřena Knihovna Milana Kundery. Ta nyní obsahuje na tři tisíce autorských publikací, část listinného archivu včetně korespondence a dále jsou součástí fondu rovněž odborné práce o jeho tvorbě a o něm samotném. Jde ale zatím...

4. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Plzeň zaplní prostor DEPO2015 v termínu 22. a 23. září. Zhruba šest desítek vystavujících nakladatelství představí svou publikační činnost za první pololetí roku i aktuálně vydané tituly. Program festivalu je určený pro širokou či odbornou veřejnost a malé čtenáře s...

Během prvního pololetí letošního roku se do kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou, kterou organizuje společnost Svět knihy, zapojily tisíce dětí. Díky řadě výrazných projektů se povědomí o kampani dostává do stále širšího okruhu hlavně malých a mladých čtenářů, učitelů či rodičů.

Muž mnoha talentů, básník, prozaik, esejista, překladatel, performer a režisér Serhij Žadan je bezesporu jednou z největších hvězd ukrajinské kultury a také letošního ročníku Světa knihy Praha. Na festivalu ho uvítaly stovky diváků a čtenářů.

Filmaře a spisovatele Jindřicha Manna-Aškenazyho (*1948) a spisovatele Jana Faktora (*1951) spojuje fakt, že oba odešli z někdejšího Československa do Německa. Každý ale zakotvil z jiné strany berlínské zdi.

Dva mistři detektivek, islandský autor švýcarského původu Joachim B. Schmidt a německá hvězda Volker Kutscher se setkali na Světě knihy, aby si pod moderátorskou taktovkou čerstvého držitele Ceny Magnesia litera za detektivku Františka Šmehlíka povídali nejen o žánru, který všem třem koluje v žilách.

Nejen o své knize Nevděčná cizinka, ale také o emigraci, kterou na vlastní kůži prožila, si s návštěvníky veletrhu povídala Irena Brežná, švýcarská spisovatelka, novinářka a tlumočnice slovenského původu.

Spisovatel Aleš Palán a fotografka Libuše Jarcovjáková se na festivalu sešli, aby se s návštěvníky podělili o vzpomínky na vznik jejich společné nové knihy Mami, miluju.

Zatímco většina z nás zná válku na Ukrajině jen zpovzdálí, reportéři České televize Michal Kubal, David Miřejovský a kameraman Vojtěch Hönig ji viděli zblízka, aby nám divákům přinesli zprávy přímo z místa dění. Své zážitky vepsali do knihy Putinova válka, kterou na veletrhu Svět knihy Praha představili návštěvníkům.

Nejen o queer poezii, ale i o postavení queer komunity ve společnosti, se mluvilo na setkání organizovaném nakladatelstvím Adolescent, které představilo antologii "Toto je môj coming out". Pořad byl součástí festivalového tématu Autoři bez hranic, kde pomyslné překračované hranice nebyly pouze mezi zeměmi, ale především i ve společnosti a v nás...

O Aleně Mornštajnové a jejím nejnovějším románu Les v domě se v poslední době hodně mluvilo. Nebylo proto žádným překvapením, že se její beseda na Světě knihy těšila obrovskému zájmu.

Ben Aaronovitch je v Česku jako doma. Byl tu už několikrát, miluje knedlíky, klobásy a samozřejmě své české čtenáře. Beseda návštěvníků s britským autorem, jehož série Řeky Londýna je světovým bestsellerem, byla jako schůzka starých známých. Uvolněná, plná vtípků a zasvěcených dotazů.

Ocenění pojmenované po exilovém šéfredaktorovi Index on Censorship Jiřím Theinerovi, který v 70. a 80. letech přeložil do angličtiny díla Klímy, Havla nebo Vaculíka, k veletrhu Svět knihy Praha neodmyslitelně patří. Každý rok se tu koná slavnostní předání této prestižní ceny za přítomnosti jejího iniciátora, syna Jiřího Theinera Pavla.